Fundament punktowy wykonywany jest w postaci betonowych filarów o średnicy dostosowanej do przenoszonego obciążenia. Głębokość posadowienia fundamentu zależna jest od strefy klimatycznej w której wykonywany jest obiekt oraz od obciążenia przekazywanego na fundament.
Projektowana głębokość fundamentów punktowych zawiera się w przedziale od 0,8 m do 1,6 m. W opracowaniu przedstawiono wariany możliwych rozwiązań wykonania fundamentu w zakresie średnicy i głębokości posadowienia.
Parametry fundamentów określono przy założeniu, iż poziom wody gruntowej znajduje się poniżej poziomu posadowienia fundamentów. Wymiary fundamentów określono dla dwóch typów jednorodnych podłoży gruntowych:
– grunty niespoiste średnio zagęszczone [ID ≥ 0,5]: piasek gruby, piasek średni,
– grunty spoiste w stanie twardoplastycznym [IL ≤ 0,2]: glina, glina piaszczysta, glina pylasta, glina zwięzła, ił, ił piaszczysty, ił pylasty.
Uwaga: W przypadku innych warunków gruntowo-wodnych niż podane powyżej konieczne jest wykonanie stosownych obliczeń w celu określenia wymaganych gabarytów fundamentu.
Płyta fundamentowa wykonywana jest w postaci zbrojonej płyty betonowej na odpowiednio przygotowanej podbudowie. Na podbudowie należy wykonać warstwę betonu podkładowego grubości 50mm oraz warstwę poślizgową z folii PE 0,2 mm. Grubość i zbrojenie płyty fundamentowej dostosowane są do obciążeń przekazywanych przez konstrukcję obiektu. W instrukcji przedstawiono wymiary płyty, układ i średnicę zbrojenia oraz wymagane parametry podbudowy.
Konstrukcja została zaprojetkowana zgodnie z wytycznymi EN-1995 zapewniając bezpieczeństwo użytkowania obiektu w wybranej podczas konfiguracji lokalizacji.
Konstrukcja typu optymalnego to rozwiązaniem dla osób ceniących sobie najlepsze rozwiązania zarówno w zakresie bezpieczeństwa jak i kosztów wykonania konstrukcji.
Konstrukcja typu masywanego to rozwiązanie dla osób ceniących sobie masywny wygląd konstrukcji. Jest ona wyliczana dla obciążeń klimatycznych większych niż występujące w wybranej loklizacji. Wybór konstrukcji typu masywnego powoduje zwiększenie kosztów wykonania konstrukcji.
Na podstawie wybranej lokalizacji określana jest strefa obciążenia śniegiem zgodnie z Eurokod 1 Oddziaływania na konstrukcje. Część 1-3: Oddziaływania ogólne – Obciążenie śniegiem. Obciążenie śniegiem wpływa na przkroje elementów konstrukcyjnych. W metryce projektu podano maksymalną dopuszczalną grubość pokrywy śnieżnej na jaką zaprojektowano konstrukcję.
Na podstawie wybranej lokalizacji określana jest głębokość przemarzania gruntu. Głębokość przemarazania gruntu określono na podstawie PN-81/B-03020. Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie budowli. Obliczenia statyczne i projektowanie. Fundamenty posadowiono poniżej poziomu przemarzania gruntu.
Dla całego obszaru Polski przyjęto podstawową bazową prędkość wiatru równą 26 m/s = 93 km/h = 10 w skali Beauforta. Ciśnienie wiatru na powierzchnie konstrukcji wyznaczono zgodnie z Eurokod 1 oddziaływania na konstrukcję. Część 1-4: Oddziaływania ogólne. Oddziaływanie wiatru. Przyjęto teren kategorii III. Do terenu kategorii III zalicza się obszary regularnie pokryte roślinnością albo budynkami, takie jak miasta, wsie i lasy.
Zabudowa pełna jest dopuszczalna tylko dla dwóch ścian obiektu. Pozostałe ściany należy wykonać jako niezabudowne lub ażurowe o wypełnieniu mniejszym niż 70%.
Barierka dołączona jest do projektu jako oddzielna instrukcja wykonania jednej sztuki elementu zarówno dla dłuższego jak i krótszego boku obiektu. Ilość wykonywanych barierek jest uzależniona od preferencji użytkownika. Układ barierek pokazany na wizualizacji jest przykładowy i istniej więcej równoważnych rozwiązań.
W ramach wiaty Marty dostępne są dwa rowiązania konstrukcyjne oparcia wiaty – na czerech i sześciu słupach. Można wybrać jeden z dostępnych wariantów.
Ciężar pokrycia dachu wpływa na przekrojów elementów konstrukcyjnych oraz wymiary fundamentów.
Przekroje elementów konstrukcyjnych zwiększają się proporcjonalnie do wzrostu ciężaru pokrycia dachu.
Wymiary fundamentu zmniejszają się wraz ze wzrostem ciężaru pokrycia dachu. Zależność ta wynika ze zjawiska unoszonia konstrukcji typu wiata przez porywy wiatru. Cięższy dach zapewnia dobrą przeciwagę dla porywów wiatru, zatem fundametny mogą być mniej masywne. W przypadku dachów lekkich fundament musi być bardziej masywny, aby zrównoważyć siłę porywów wiatru i zapewnić odpowiednie zakotwienie obiektu w gruncie.
Konstrukcja obiektu została zaprojektowana zgodnie z Eurokod 5 Projektowanie konstrukcji drewnianych. Część 1-1: Postanowienia ogólne. Reguły ogólne i reguły dotyczące budynków. Gwarantuje to europejską jakość w zakresie standardów wymiarowania konstrukcji.
Konstrukcja typu optymalnego to rozwiązaniem dla osób ceniących sobie najlepsze rozwiązania zarówno w zakresie bezpieczeństwa jak i kosztów wykonania konstrukcji. Obciążenie śniegiem zostało dobrane stosownie do wybranej lokalizacji obiektu.
Konstrukcja typu masywnego to rozwiązanie dla osób ceniących sobie masywny wygląd konstrukcji. Przekroje elementów konstrukcyjnych są większe niż wymagane z uwagi na obciążenia klimatyczne w wybranej lokalizacji. Większe przekroje elementów wpływają na podniesienie kosztów zakupu materiałów.